درجه بندی مجازات ها در جرایمی که مجازات ان جزای نقدی است بر چه اساسی به عمل می اید؟

۱-مجازاتی که در حکم می اید ملاک نیست؛ بلکه مجازات قانونی ملاک است.
۲-در تعیین مجازات قانونی نیز اگر از یک نوع باشند بر اساس معیارهای ماده ۱۹ هر کدام شدیدتر باشد همان درجه است.
۳-در فرضی که حبس با جزای نقدی توام باشد(مشابه کلاهبرداری-درجه ۴)، طبق رای ۷۴۴ فقط حبس ملاک است. مبلغ اتهامی از این حیث منشا اثر نبوده و معیار تعیین صلاحیت محاکم نیست.
۴-برابر رای وحدت رویه ۷۵۹ ، حکم تبصره ۳ ماده ۱۹ و نیز رای ۷۴۴ -که جزای نقدی را در هر حال خفیفتر از حبس دانسته است-ناظر به مجازات نقدی با مبلغ مشخص و به تعبیر دیوان عالی کشور جزای نقدی ثابت است. یعنی اگر مجازات جرمی هم حبس باشد و هم جزای نقدی، در هر حال جزای نقدی خفیف تر محسوب میشود و ملاک درجه بندی، صرفا حبس است(مثلا ماده ۱ قانون جرایم رایانه ای مصوب ۱۳۸۸)
۵-در خصوص جرایمی که میزان جزای نقدی مشخص نشده(نسبی) و ممکن است از ۱۰ ریال تا ۱۰ هزار ریال یا بیشتر باشد موضوع مشمول رای وحدت رویه ۷۵۹ و تبصره ۳ ماده ۱۹ بوده و در هر حال و فارغ از مبلغ جزای نقدی، درجه هفت محسوب می شود(جرم تغییر کاربری غیرمجاز-برخی از انواع قاچاق موضوع قانون ۱۳۹۲ و …)
۶-ایراد اصلی ابهام موجود در رای ۷۵۹ است که توسط ب دیوان به خوبی تنظیم نشده است. در واقع این رای فقط و فقط ناظر است به جرایمی که مجازات قانونی آن فقط جزای نقدی نسبی است نه جرایمی که هم حبس و هم جزای نقدی نسبی دارد(دقت شود). در این فرض یعنی جرایمی که مجازات قانونی آن فقط جزای نقدی نسبی است، درجه ۷ محسوب می شود و مبلغ اتهامی منشا اثر نیست. منشا اختلاف هم این بوده که گاهی طرف مثلا به چند میلیارد جزای نقدی محکوم می شد(تغییر کاربری) و برخی قضات اعتقاد داشتند این جرم به علت اینکه بالای ۱۰۰ میلیون تومان است درجه یک محسوب شده و خارج از صلاحیت دادگاه کیفری دو می باشد…
پس به عنوان نتیجه باید گفت دامنه شمول رای ۷۴۴ جرایمی است که مجازات آن حبس است به علاوه جزای نقدی ثابت –دامنه شمول رای ۷۵۹ جرایمی است که مجازات قانونی آن فقط جزای نقدی نسبی است.
منشا ابهام: در رای ۷۵۹ قضات دیوان متن رای را به نحوی نوشتند که گویی اگر حبس توام با جزای نقدی نسبی باشد، مشمول رای ۷۴۴ و تبصره ۳ ماده ۱۹ نبوده و جزای نقدی در این حالت خفیف تر از حبس محسوب نمی شود. حال آنکه قطعا منظورشان این نبوده است و درهر حالت اعم از اینکه حبس توام با جزای نقدی باشد یا نسبی، حبس شدیدتر محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *